Friday, February 22, 2013

Паста с фует, дива мащерка и сушени домати

Ето че най-накрая насъбрах време и смелост да стартирам отдавна премисляния блог. Предполагам, че подобни начинания се пръкват ежедневно и ежечасно, но това хич не е в състояние да ме обезкуражи :)
Не се чудих особено каква да бъде първата ми публикация, защото решението си дойде сам самичко - реших да представя рецептик за паста, а не за нещо друго поради няколко причини.




Първо - вкъщи обожаваме паста :) 
То как да не я обожаваш - супер лесно, супер бързо, предлага невъобразимо разнообразие на съчетания, предоставя идеално поле за изява, когато искате да блеснете с нещо оригинално и нетрудоемко, няма строги правила и пропорции, които да следвате (може би освен при самото варене). 

Второ - пастата е т.нар. "палочка - выручалочка" или с други думи, спасява ви винаги, когато нямате време да готвите с часове. Освен това с минимум продукти, както и с малко въображение, обикновено се получава повече от задоволителен, да не кажа чуден резултат.

Трето - ако са ви досадили "класическите" рецепти, можете да си изфантазирате своя си и стига да не се изхвърляте със сосчето и да съчетаете примерно царевица с кисела краставичка и пилешко роле (нещото, от което направо изтръпвам, когато го срещна като комбинация независимо в какво ресторантско блюдо) няма как да сбъркате.

Таткото на Малкия Соф е направо пристрастен и когато се случи да приготвям други неща за вечеря няколко пъти подред, започва да мрънка, че му се е дояло паста :)

Паста с фует, дива мащерка и сушени домати

Продукти за 2 порции:

една идея по-малко от половината стандартен пакет (от 500 гр) лингуини
опаковка испански Фует, нарязан
една глава чесън
6-7-8 сушени домата
каперси
сушена (ръчно брана из Пирина) дива мащерка (или прясна от магазина)
сушена люта чушка (по желание)
зехтин
сол и едро счукан черен пипер


Начин на приготвяне:
  • В сух тиган слагате нарязания фует и го запържвате до хрупкаво. Не слагайте зехтин, защото фуетът е самодостатъчен откъм мазнинка. Тук е момента да кажа, че можете много успешно да го замените с накъсано на средно големи парченца прошуто (за да си остане италианско, без хъм.. испански привкус), като му сложите при запържването съвсем малко зехтин. Аз нямах в хладилника, затова използвах каквото имаше :) Когато фуетът придобие онзи специфичен червеникаво-златист цвят, който е сигурна индикация, че е готов, го вадите от тигана и го слагате настрана.
  • Разрязвате една глава чесън през средата, като внимавате двете половини да не се разпаднат и го запържвате в останалата от фуета мазнина. В последствие скилидките чесън сами ще изпадат от гнездата си, така че можете да приготвите 4 чеснови половини и да се опитате да запазите две от тях цели за аранжировка :)
  • Намалявате котлона, връщате фуета в тигана, слагате нарязаните на ленти сушени домати, поръсвате с мащерката, стритата люта чушка и едро счукания пипер. Сега вече можете да сложите и зехтин, тъй като цялото нещо най-вероятно ви се вижда доста сухо. 
  • На последно място и чак след като сте дръпнали тигана, слагате каперсите, тъй като на тях топлинна обработка не им трябва :)
  • Междувременно слагате водата за пастата. Не съм поддръжник на идеята пастата да се приготвя предварително, да се облива със студена вода и след това да се държи в хладилника за неопределено време, докато не стане време за планирания обяд/вечеря. Тя трябва да се приготвя на момента (особено като се има предвид, че този процес изобщо не отнема толкова време) и да се сервира гореща. Водата задължително се соли (аз слагам три лъжички сол) и да се подправи с малко зехтин, за да не залепва пастата. Няма по-гадно нещо от преварената и пихтиеста паста, затова преди да почнете приготвянето й сверете минутите за готвене, посочени на опаковката, и засечете от момента, в който сложите пастата във вряща вода и тя заври повторно. В зависимост от соса, който приготвям, винаги изваждам 2-3 минути от посоченото на опаковката време по следната простичка схема:
  • - 1 минута отива, за да стане пастата al dente;
  • - 2 минути трябват за по-"сухите" пасти и сосове; 
  • - 3 минути за по-сочните и "сосести" сосове :)
  • Идеята е пастата да се досготви заедно със соса и да попие в себе си ароматите му. Готовата паста се изцежда и се смесва с плънката (в моя случай отива в тигана), похлупва се с плътен капак и на намален огън се "досготвя" съответно още 1 или 2 минути.

Туй то :)